Dåbsgudstjeneste

 

Man kan selv vælge hvilken én af sognets kirker, man ønsker at benytte til barnedåb. Den traditionelle barnedåb finder sted i søndagens højmesse, men det er også muligt at få sit barn døbt ved en særlig dåbsgudstjeneste, der finder sted om lørdagen.

I Simeons kirke er der dåbsgudstjeneste den første og tredje lørdag i måneden kl.11

I Sankt Johannes Kirke er der dåbsgudstjeneste den anden og fjerde lørdag i måneden kl.11.

En dåbsgudstjeneste varer ca.30-40 min.

Man skal kontakte kirkekontoret eller en af sognets præster, hvis man er interesseret i at få sit barn døbt en lørdag.

Se mere info om dåb, klik her

Næste gudstjenester

18

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark

18

aug
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Nicolai Halvorsen

18

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Jeppe C. Nissen

20

aug
tirsdag
13:15-14:00

Nærværsgudstjenester i DGB

Edith Rodes Vej 8-10, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

25

aug
søndag
10:00-11:00

Radiotransmitteret højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Per Vibskov Nielsen

25

aug
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes Kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

25

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

01

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Paul Heden Friis

01

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

01

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

08

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

08

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Per Vibskov Nielsen

08

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nisse

10

sep
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjenester

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

15

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britxe Kijne

15

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

15

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

15

sep
søndag
14:00-15:30

Dåbstræf i Sankt Johannes Kirke

Marie Jacobsen Damm

22

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

22

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke (HØST) + dåb

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

Næste gudstjenester

18

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark

18

aug
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Nicolai Halvorsen

18

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Jeppe C. Nissen

20

aug
tirsdag
13:15-14:00

Nærværsgudstjenester i DGB

Edith Rodes Vej 8-10, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

25

aug
søndag
10:00-11:00

Radiotransmitteret højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Per Vibskov Nielsen

25

aug
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes Kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

25

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

01

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Paul Heden Friis

01

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

01

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

08

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

08

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Per Vibskov Nielsen

08

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nisse

10

sep
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjenester

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

15

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britxe Kijne

15

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

15

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

15

sep
søndag
14:00-15:30

Dåbstræf i Sankt Johannes Kirke

Marie Jacobsen Damm

22

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

22

sep
søndag
11:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke (HØST) + dåb

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm