Dåbsgudstjeneste

 

Man kan selv vælge hvilken én af sognets kirker, man ønsker at benytte til barnedåb. Den traditionelle barnedåb finder sted i søndagens højmesse, men det er også muligt at få sit barn døbt ved en særlig dåbsgudstjeneste, der finder sted om lørdagen.

I Simeons kirke er der dåbsgudstjeneste den første og tredje lørdag i måneden kl.11

I Sankt Johannes Kirke er der dåbsgudstjeneste den anden og fjerde lørdag i måneden kl.11.

En dåbsgudstjeneste varer ca.30-40 min.

Man skal kontakte kirkekontoret eller en af sognets præster, hvis man er interesseret i at få sit barn døbt en lørdag.

Se mere info om dåb, klik her

Næste gudstjenester

20

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Paul Heden Friis

20

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Per Vibskov Nielsen

20

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

27

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

27

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

27

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

03

nov
søndag
11:00-12:00

Allehelgensgudstjeneste i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

03

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund, Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

10

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

10

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Nicolai Halvorsen

10

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

12

nov
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjenester

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

17

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Paul Heden Friis

17

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

17

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund, Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

19

nov
tirsdag
13:15-14:00

Nærværsgudstjeneste i DGB

De Gamles By, Edith Rodes Vej 8-10, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

24

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

24

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

24

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

24

nov
søndag
14:00-15:00

Jul i Johannes for de mindste

Sankt Johannes Kirke, Blegdamsvej 1, 2200 København, Danmark
Miriam Jul Jensen, Marie Jacobsen Damm

Næste gudstjenester

20

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Paul Heden Friis

20

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Per Vibskov Nielsen

20

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

27

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

27

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

27

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

03

nov
søndag
11:00-12:00

Allehelgensgudstjeneste i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

03

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund, Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

10

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

10

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Nicolai Halvorsen

10

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

12

nov
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjenester

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

17

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Paul Heden Friis

17

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

17

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund, Ryesgade 20A, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

19

nov
tirsdag
13:15-14:00

Nærværsgudstjeneste i DGB

De Gamles By, Edith Rodes Vej 8-10, 2200 København, Danmark
Jeppe Carsce Nissen

24

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København, Danmark
Louise Britze Kijne

24

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1A, 2200 København, Danmark
Marie Jacobsen Damm

24

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

De Gamles Bys Kirke
Birger Bavnhøj

24

nov
søndag
14:00-15:00

Jul i Johannes for de mindste

Sankt Johannes Kirke, Blegdamsvej 1, 2200 København, Danmark
Miriam Jul Jensen, Marie Jacobsen Damm